Kościół, szkoła, strzelnica

fot. bromisteraki.blogspot.com
fot. bromisteraki.blogspot.com

Miniona kampania wyborcza przyniosła nam wiele ciekawych wydarzeń i zaskakujące dla większości rozstrzygnięcie. Były zwroty akcji, debaty i inne atrakcje, poznaliśmy też bliżej postacie takie jak Marian Kowalski czy Paweł Tanajno. Moim cichym faworytem w tym wyścigu gabinetu osobliwości o fotel prezydenta okazał jednak nie żaden z kandydatów realnie walczących o zwycięstwo, a postać dość niszowa. Mam tu na myśli mistrza dykcji i retoryki, czyli Grzegorza Brauna, którego poglądy na sprawy społeczne i polityczne są hmmm…. na pewno bardzo wyraziste.

Grzegorz Braun wygrał był kampanię wyborczą zanim się ona skończyła prezentując fascynującą, rewolucyjną i mistrzowską interpretacją Gwiezdnych Wojen, z którą należy się jak najszybciej zapoznać, jeśli tego wcześniej nie uczyniliście..

Kandydat Braun prezentuje światopogląd bardzo konserwatywny. Na tyle konserwatywny, że najchętniej przywróciłby w Polsce monarchię i kultywował absolutyzm oświecony. Jego hasło wyborcze było bardzo przejrzyste i konkretne, co akurat należy pochwalić, porównując je z ogólnikowymi i nic nie znaczącymi hasłami konkurencji. Maksyma – nie tylko wyborcza – Grzegorza Brauna brzmi: “Kościół, szkoła, strzelnica”. Przekaz bardzo prosty i klarowny, zdecydowanie odwołujący się do wartości tradycyjnych. Spodziewałbym się zatem, że również w warstwie muzycznej swoje wartości pan Grzegorz będzie ilustrował w tradycyjnych formach. Mazurkach, folklorze łowickim, piosence poetyckiej, czy jakoś tak?

Jakież było moje zdziwienie, kiedy przesłuchując internet, natknąłem się na ścieżkę dźwiękową do programu kampanii społecznej Grzegorza Brauna. Została ona na specjalne zamówienie napisana przez włoskiego twórcę elektroniki i techno imieniem Lucy. Wydał on album o znajomo brzmiącym tytule “Churches, Schools and Guns”, który jest odważną, artystyczną egzemplifikacją poglądów głoszonych przez byłego kandydata na prezydenta. Z tego co słychać, diagnoza jest mało optymistyczna a nastroje bojowe.

Proszę zwrócić uwagę na polityczny charakter tytułów utworów, jawnie odnoszący się do polskiej sytuacji politycznej i poglądów GB:

01. The Horror
02. Leave Us Alone
03. The Self As Another
04. Human Triage
05. Laws and Habits
06. Follow The Leader
07. Catch Twenty Two
08. The Illusion Of Choice
09. We Live As We Dream
10. All That Noise
11. The Best Selling Show
12. Falling feat. Emme

A tu zdecydowanie najlepszy kawałek z tego dość słabego albumu, w sam raz do zasypiania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*